ČEZ chce do 2035 odstaviť viac než polovicu uhoľnej kapacity v ČR

Energetická skupina ČEZ chce do roku 2035 odstaviť viac než polovicu kapacity svojich uhoľných zdrojov v Česku. Na dnešnom stretnutí s novinármi a analytikmi to uviedol riaditeľ stratégie ČEZ Dávid Hajmán.

Teraz je kapacita uhoľných elektrární ČEZ v ČR 4641 megawattov (MW), počas dvoch desaťročí bude podľa Hajmána odstavených okolo 3000 MW. V prevádzke zostanú len nové a modernizované elektrárne v Ledviciach, Tušimiciach a Prunéřove a tepláreň Mělník, ktorá má dlhodobo dodávať teplo pre Prahu.

ČEZ naopak dlhodobo nepočíta napríklad s čiernouhoľnou elektrárňou Dětmarovice. Primárne využíva uhlie od spoločnosti OKD, ktorá je v insolvencii. Generálny riaditeľ ČEZ Daniel Beneš vo februári tohto roka ČTK povedal, že elektráreň nebude fungovať dlhšie ako desať rokov. Riaditeľ divízie obchod ČEZ Pavel Cyrani pre ČTK uviedol, že teplárne ČEZ využívajúce hnedé uhlie firma neuzavrie, len v nich prejde na iný druh paliva.

Podľa Beneša už v Česku nie je ekonomicky výhodné postaviť novú uhoľnú elektráreň. Dôvodom sú nízke veľkoobchodné ceny elektriny a environmentálny tlak zo strany EÚ.

ČEZ teraz vedie rokovania so spoločnosťou Vršanská uhelná zo skupiny Czech Coal finančníka Pavla Tykača o predaji hnedouhoľnej elektrárne Počerady. Údajne za ňu ponúka desať miliárd korún a plánuje jej dlhodobú prevádzku.

ČTK, energia.sk