Rastislav Hanulák: Zázračný stroj času

Tak od 1. marca platia staronové ceny. Či vlastne od začiatku roka? Zdá sa, že úrad v tom má ešte väčší chaos ako adresáti jeho zmätočných rozhodnutí.

Nie, na konci februára naozaj nemožno rozhodnúť o tom, že nové ceny sa uplatnia už od začiatku roka. Sú tu právoplatné cenové výmery, ktoré neboli zrušené a meniť ich možno len do budúcnosti. Chcú nám snáď nahovoriť, že úrad môže kedykoľvek, kľudne aj o rok, vydať rozhodnutie, ktorým so spätnou účinnosťou zmení svoje minulé rozhodnutie?

Skúsme si na chvíľu predstaviť modelovú situáciu. Súd vás právoplatne oslobodí spod obžaloby a verdikt je definitívny. Potom sa nájde nejaký chytrák, ktorému taký stav vyhovovať nebude, z ľubovoľných dôvodov. Stačí, že má po ruke tú správnu pečiatku a razom ste vinný. Aj so spätnou účinnosťou. Právny štát? Nie, džamahírija.

Ak však budeme mať od marca, ehm spätne od januára ďalšie nové ceny, je potrebné vrátiť preplatky a vyúčtovať nedoplatky. Nerozlučne s tým musia dodávatelia podať dodatočné daňové priznania a napraviť nezrovnalosti vo fakturácii DPH. Tá sa totiž platí za každý mesiac. A teraz perlička. Hrozí vám za to pokuta od daňového úradu.

Hádajte čo. Včera som videl zúbkovú vílu a Ježiško ozaj nosí darčeky.

  • Rastislav Hanulák

    Autor je advokát, viac ako 10 rokov sa venuje právnemu poradenstvu v oblasti energetiky.