Rastislav Hanulák: Trampoty pána predsedu

Jozef Holjenčík si v roku 2017 zaumienil veľa. Využiť svoju takmer absolútnu „moc“ nad odvetvím a presadiť radikálne zmeny pri platení účtov za elektrinu a plyn. Konečné ceny sa niektorým šťastlivcom možno naozaj nezvýšia, ale nové pravidlá aspoň umožnia veľkým hráčom pokojne spávať. Výnosy sa totiž dostavia bez ohľadu na spotrebu domácností a firiem.

A tak Jozef Holjenčík ukazuje prstom na svojich dlhoročných chránencov, ktorí vraj využili možnosť stanovenú vyhláškou, presunúť drvivú väčšinu nákladov podnikania do fixnej zložky. Akosi však pozabudol dodať, že vyhlášku nepodpísal žiaden „Bruselčan“, ale on sám. Rovnako ako cenové výmery.

Hľadiac do tváre stability z bilbordov dnes tento pán rozpráva o autoremedúre ako o jednoduchej procedúre, ktorá umožní návrat k cenám z minulého roka. Cenové rozhodnutia sú však právoplatné, nedá sa voči nim odvolať a zmeniť ich nemožno ani mimoriadnymi opravnými prostriedkami. Tak to totiž „neznámy“ kreatívec presadil pri tvorbe zákona v roku 2012. Reči o autoremedúre sú tak len táraním do vetra.

Ostáva jediná možná cesta. Priznať si, že sme to domrvili na celej čiare a urýchlene zmeniť vyhlášku. A následne začať konania o zmene vydaných cenových rozhodnutí, ktoré však dovtedy platia. Socialismo o muerte!

© energia.sk
Foto: TASR/Baumann

  • Rastislav Hanulák

    Autor je advokát, viac ako 10 rokov sa venuje právnemu poradenstvu v oblasti energetiky.