Kvôli prístupu ÚRSO budú mať zákazníci MAGNA ENERGIA nové ceny až od 20. januára 2018

Alternatívny dodávateľ energií, spoločnosť MAGNA ENERGIA, bude svojim zákazníkom z regulovaného segmentu účtovať nové ceny elektriny až od 20. januára 2018. Dovtedy im ju bude predávať za tohtoročné ceny. Dôvodom je postup Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), od ktorého MAGNA získala schválený cenový návrh až dnes. „Stalo sa tak napriek tomu, že sme ho regulačnému úradu zaslali na schválenie ešte v septembri ako prví na Slovensku. Počas cenového konania sme ÚRSO poskytovali plnú súčinnosť a na jeho požiadavky odpovedali do 24 hodín. Napriek tomu sme cenové rozhodnutie získali až dnes, čo je príliš neskoro na to, aby sme mohli naše tarify pre domácnosti zmeniť štandardne od 1. januára,“ hovorí portfólio manažér spoločnosti Martin Semrič.

Dôvodom sú vzorové obchodné podmienky, ktoré pre dodávateľov energií stanovil ÚRSO. Tie vyžadujú, aby sa odberatelia dozvedeli nové cenníky minimálne 30 dní pred tým, ako vstúpia do platnosti. Preto sa prvý krát v histórii MAGNA ENERGIA stane, že spoločnosť nebude môcť účtovať nové ceny v štandardnom termíne – teda od začiatku roka. Keďže ceny elektriny na komoditných burzách medzitým významne vzrástli, spoločnosť bude musieť elektrinu pre domácnosti dotovať do 20. januára 2018 zo svojich vlastných zdrojov. „V tejto situácii sme sa pritom ocitli bez vlastného zavinenia,“ upozorňuje Martin Semrič.

Medziročne ceny komodity práve z dôvodu vývoja na burzách vzrastú. Po započítaní distribučných poplatkov si však nie každý odberateľ priplatí. Ceny mierne klesnú pre domácnosti v kategórii D1 na strednom a východnom Slovensku. V ostatných kategóriách už dodávatelia musia počítať s nárastom nákladov, ktorý by ale nemal byť výrazný. Vo väčšine prípadov by sa mal pohybovať v sumách do desať eur mesačne.

Odborní partneri