Na stavbe JE Búšehr II zahájili zemné práce

Dňa 14. marca 2017 boli zahájené práce na stavbe iránskej jadrovej elektrárne Búšehr-2 s reaktormi typu VVER-1000, ktorú postaví Atomstrojexport, súčasť ruskej korporácie pre atómovú energiu Rosatom. Spúšťanie prvého z dvojice nových blokov má začať v roku 2024.

V susedstve jedinej iránskej jadrovej elektrárne, ktorá má jeden blok s reaktorom VVER-1000, budú postavené dva nové bloky s modernizovanou verziou rovnakého reaktoru. Pôjde o bloky generácie III+, na ktoré sú kladené vysoké bezpečnostné nároky, a ktoré spĺňajú všetky pofukušimské bezpečnostné požiadavky. Naviac sa jedná o verziu upravenú tak, aby mohla byť bezpečne prevádzkovaná aj v oblastiach s vyššou seizmickou aktivitou.

Zmluva o výstavbe bola medzi zákazníkom Nuclear Power Production & Development Company a generálnym dodávateľom Atomstrojexport podpísaná v novembri 2014. Projekt, ktorý prebieha formou ‚na kľúč‘, má hodnotu približne 10 miliárd dolárov a je plne hradený iránskou stranou. Prvá transakcia bola vykonaná vo februári tohto roku, kedy Irán poslal 185 miliónov eur spoločnosti Atomstrojexport.

Základný kameň JE Búšehr-2, ktorá vzniká v susedstve jedinej iránskej jadrovej elektrárne Búšehr-1 s jedným blokom s reaktorom VVER-1000, bol položený v septembri minulého roku. Od tej doby prebiehali prípravné práce a teraz boli na stavenisku zahájené zemné práce.

Suren Ambarcumjan, riaditeľ projektu výstavby JE Búšehr II, počas slávnostnej ceremónie uviedol, že sa počas výstavby prvej časti tejto elektrárne vytvoril schopný tým iránskych a ruských odborníkov, ktorý je schopný riešiť zložité technické problémy. „Aj pri výstavbe JE Búšehr II budeme aktívne využívať veľký potenciál iránskych odborníkov,“ podotkol Ambarcumjan. Dodal, že pevne verí, že nové bloky budú postavené včas a podľa náročných technologických a kvalitatívnych štandardov.

Liatie betónu do základov reaktorovej budovy, ktoré je považované za oficiálne zahájenie výstavby jadrovej elektrárne, je plánované na rok 2019. Podľa harmonogramu by spúšťanie prvého bloku malo začať v októbri 2024, druhého bloku v apríli 2026.

Zdroj: Essential Communication