Vykurujte s rozumom

Vďaka niekoľkým základným princípom ako účinne vykurovať domácnosť môžete ľahko znížiť svoje účty za energie. Stačí sa riadiť sedliackym rozumom.

S príchodom chladných dní a poklesom teploty bližšie k mínusovým hodnotám sa už naplno rozbehla vykurovacia sezóna. Základným krokom pred jej spustením bola kontrola funkčnosti regulačných ventilov a termostatických hlavíc na radiátoroch, aby sa odhalili prípadné poruchy, a tiež odvzdušnenie radiátorov v čase spustenia vykurovania.

Finančný dopad vykurovania obydlia na rodinný rozpočet nemusí byť tak drastický, ak k nemu budete pristupovať racionálne a účinne.

„Do veľkej miery závisí len od vás, ako draho vás vykurovanie vyjde. Mnoho domácností totiž míňa energie neefektívne, čím si zbytočne zvyšuje svoje účty,“ radí odberateľom energetický audítor spoločnosti Magna Energia Vladimír Balaj.

Aj Stanislav Kovalík, konateľ spoločnosti ČEZ Slovensko zodpovedný za retail, potvrdil, že z pohľadu nákladov na energie je najpodstatnejšou ovplyvniteľnou položkou spotreba tepla a teplej vody. 

Akými zásadami sa riadiť?

Neprekurujte miestnosti

Zásadným opatrením ako znížiť spotrebu tepla v domácnosti je správna regulácia teploty v jednotlivých miestnostiach, a to podľa ich využitia a vykonávaných pohybových aktivít. Zníženie teploty o 1 °C ušetrí približne 6 % nákladov na vykurovanie.

Najteplejšie by malo byť v kúpeľni - okolo 24 °C. V obývačke či detskej izbe sa odporúča 21 °C, v spálni stačí 18 °C. To predstavuje nastavenie termostatickej hlavice na stupni 2 až 4, vyšší stupeň ocenia len ľudia nároční na teplo, ktorým nestačí ani teplé domáce oblečenie. Naplno otvorený ventil na 5. stupeň (nad 26°C) je však veľmi často skôr plytvaním teplom.

Zníženie teploty dáva zmysel najmä v málo využívaných chodbách a na schodiskách.

Ak odchádzate z domu preč, nevypínajte kúrenie úplne - temperujte. Ventil nastavte na udržiavanie nižšej teploty. Je to lacnejšie než potom vykurovať úplne vychladnuté izby. Rovnako na noc je vhodné teplotu v miestnostiach o niečo znížiť. Je totiž zbytočné počas spánku kúriť v nevyužívanej kuchyni či pracovni.

Ventilujte a neprekážajte

Namontované termoventily dokážu udržiavať v miestnosti zvolenú teplotu, radiátory tak nebudú zbytočne zapnuté napríklad keď si kuchyňu ohrejete varením alebo vďaka skleníkovému efektu počas slnečného dňa. Na teplotné rozdiely reagujú aj pomerové rozdeľovače tepla, ktoré sú od budúceho roka v bytoch povinné, čo sa môže odraziť na konečnom rozpočítaní nákladov za teplo.

„Rozhodne odporúčam termostatické ventily, ideálne aj technologicky vyspelejšie, ktoré sa dajú programovať alebo diaľkovo ovládať,“ uviedol Stanislav Kovalík. „Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že dosiahnutá úspora správnym manažmentom vykurovania môže dosiahnuť aj 30 % a to aj pri type ústredného kúrenia v správne zateplenom bytovom dome,“ dodal.

Radiátor plní svoju funkciu iba vtedy, ak z neho môže teplo bez prekážky prúdiť do priestoru. Neprekrývajte ho preto závesmi, záclonami, nesušte a nezabúdajte na nich veľké uteráky a bielizeň.

Vetrajte efektívne

Ak máte nonstop otvorené okno „na vetračku“, permanentne tým znižujete teplotu v miestnosti, preto musíte kúriť viac. Lepšie je vetrať iba raz za čas a intenzívne. Napríklad tak, že otvoríte okná a dvere dokorán a vďaka prievanu vymeníte väčšinu vzduchu v miestnosti, resp. v celom byte.

Samotnú termostatickú hlavicu je vhodné stiahnuť pri vetraní na minimum, nakoľko pri znížení teploty v miestnosti dochádza k zvýšeniu prietoku vody do vykurovacieho telesa, a teda k zbytočnému plytvaniu.

Utesnite okná aj potrubia

Zlá izolácia dverí a okien je podobným problémom ako vetranie nonstop – teplo vám zbytočne uniká do okolia. Uistite si, že oň neprichádzate. Výmenou starých okien a dverí za nové môžete až pätinu nákladov na kúrenie, čiže táto investícia sa pomerne rýchlo vráti.

Ak máte vlastný kotol, povinnosť ho kontrolovať a servisovať vám vyplýva priamo z legislatívy. Nezabúdajte ale ani na potrubia, ktoré vedú napríklad z chladnej pivnice a poriadne ich zaizolujte. Nebudete tak zbytočne prichádzať o teplo po ceste do radiátorov.

Teplo z podlahy aj klímy

Vedeli ste, že pri šetrení pomáha aj podlahové kúrenie? Teplo sálajúce zdola nahor totiž zvyšuje pocitovú teplotu v miestnosti a môžete tak kúriť menej intenzívne.

Ak máte doma novú klimatizáciu alebo o nej uvažujete, vedzte, že moderné jednotky obsahujú aj tepelné čerpadlo, ktorým si môžete prikúriť predovšetkým počas jarných a jesenných dní. Navyše tepelné čerpadlo je vhodné kombinovať aj s fotovoltikou a solárnym ohrevom vody – počas slnečných dní tak môže ešte viac ušetriť na výrobe tepla z centrálnej kotolne či domáceho kotla.

© energia.sk

Odborní partneri