Na čo myslieť pri výbere klimatizácie?

Rastúce vonkajšie teploty v letnom období už nejedného z nás prinútili uvažovať o kúpe klimatizácie. Na trhu existuje viacero typov takýchto zariadení, ktoré sa od seba líšia nielen cenou a výkonom, ale tiež tým, na aký účel sú vhodné. Aj tu platí, že rozhodnutie si treba starostlivo zvážiť. Na čo dbať pri výbere klimatizačného systému?

Klimatizácia je už na Slovensku bežným štandardom v kancelárskych priestoroch. O zaobstaraní takéhoto systému uvažuje čoraz viac majiteľov rodinných domov a bytov. Klimatizačná jednotka je v podstate cirkulačné zariadenie, ktoré nasáva vzduch, ochladí ho na požadovanú teplotu a privádza späť do priestoru. Najväčším omylom býva, ak sa umiestni do chodby s cieľom vychladiť celý byt. Pred samotnou kúpou klimatizácie je preto dôležité ujasniť si, aký priestor plánujete ochladzovať. Nebojte sa konzultovať svoje zámery s odborníkom. Analýza tepelnej záťaže jednej či viacerých miestností môže pomôcť pri výbere správneho systému.

Ak chcete počas najhorúcejších týždňov dosiahnuť príjemnejšiu teplotu v jednej miestnosti, jednoduchým riešením je kompaktná alebo mobilná klimatizačná jednotka. Pre mnohých býva tento typ klimatizácie prvou voľbou, pretože je ľahko prenosný. Vhodná je na sezónne ochladzovanie vzduchu v izbe s rozlohou od 10 do 25 metrov štvorcových. Optimálny výkon pre bežnú miestnosť je od 2,5 do 3,5 kW. Ceny mobilných klimatizačných jednotiek v slovenských obchodoch sa pohybujú už od 400 - 500 eur.

Praktickosť tohto zariadenia má ale svoje limity. Aj pri mobilnej klimatizácii platí, že teplý vzduch treba vyviesť von z miestnosti. Častým a málo efektívnym riešením sa stáva vystrčenie hadice z pootvoreného okna, čím sa nezabráni prúdeniu horúceho vzduchu do interiéru. Lepším, ale zároveň náročnejším riešením je preto inštalácia hadice cez otvor v stene. Dbať však treba aj na dĺžku hadice, kde platí, že čím je kratšia, tým sú tlakové straty nižšie a kompresor zariadenia sa tak menej zaťažuje.

Vyššou účinnosťou, ale tiež drahšou cenou a zložitejšou inštaláciou sa vyznačujú klimatizácie typu split. Skladajú z dvoch častí: jednou z nich je kompresor s kondenzátorom umiestnený vo vonkajšom prostredí, druhou časťou je výparník, ktorý sa stará o ochladzovanie vzduchu vo vnútornom priestore. Obľúbené je najmä tepelné čerpadlo typu vzduch-vzduch, ktoré v reverznom chode dokáže chladiť. Kompresor môže obsluhovať zároveň viacero vnútorných jednotiek, v tom prípade ide o zariadenie typu multisplit. Vzdialenosť medzi vonkajšou a vnútornými jednotkami by mala byť čo najkratšia. V opačnom prípade sa znižuje výkon klímy a zvyšuje spotreba elektriny.

Variabilita inštalácie dáva zákazníkovi možnosť, aby si výparník umiestnil podľa svojich preferencií. No nachádzať by sa mal na mieste, kde bude zabezpečená dobrá cirkulácia vzduchu v danej miestnosti. Konštrukcia vnútornej jednotky môže byť zavesená na stene, v medzistropnom priestore, pod oknom alebo na parapete.

Aký výkon klimatizácie vybrať?

Jedným z kľúčových parametrov je výkon systému. Ak vychádzate z predpokladu, že čím nižší výkon klimatizácie si zvolíte, tým dosiahnete nižšiu spotrebu, môžete sa prerátať. Poddimenzovaná klimatizácia nebude stíhať chladenie celej miestnosti. Tým, že bude zapnutá na maximum sa kráti jej životnosť a súčasne zvyšujú náklady na prevádzku. Minimálny výkon pre miestnosť s rozlohou 20 metrov štvorcových by mal mať byť 1,6 kW chladiaceho výkonu. V prípade menšej miestnosti, napríklad spálne alebo pracovne, s rozlohou 12 metrov štvorcových by mal stačiť chladiaci výkon 1 kW.

Moderné klimatizačné systémy disponujú inverterovou technológiou, ktorá slúži na nepretržitú reguláciu teploty vo vnútornom prostredí. Ponúka možnosť plynulej zmeny výkonu kompresora pomocou frekvenčného meniča v intervale, a to od 10 do 100 %. V porovnaní s bežnými systémami je možné znížiť náklady až o 30 %.

Intenzívne využívanie klimatizácie sa môže prirodzene prejaviť aj na vašich peňaženkách. Počas horúčav spotreba elektriny vďaka ochladzovaniu rastie. Aby ste čo najviac minimalizovali budúce náklady, vyššia obstarávacia cena moderného klimatizačného systému, ktorý je energeticky efektívnejší, sa môže vrátiť. Odborníci preto odporúčajú vyberať si klimatizácie v čo najvyššej energetickej triede.

Ak si zvolíte kvalitnú klimatizáciu, konečný účet za energie nemusí byť zásadne vyšší. Podľa odborníkov pri priemernom trojizbovom byte s rozlohou 80 metrov štvorcových predstavuje spotreba približne 360 kWh ročne. To by vychádzalo na 48 eur, pričom pri výpočte sa vychádza z predpokladu, že klimatizácia sa využíva 20 dní za mesiac a vnútorná teplota sa ochladzuje v priemere o 9 stupňov Celzia  (°C )

Úspornosť klimatizácie definuje parameter EER/SEER. Ten prezradí, aký chladiaci výkon sa dokáže zo spotrebovanej elektriny vyprodukovať. Ak klimatizácia dokáže aj vykurovať, princíp je rovnaký, no parameter sa volá COP/SCOP. Platí pritom, že čím je tento koeficient vyšší, tým je klimatizácia z hľadiska spotreby efektívnejšia. Netreba zabúdať na to, že spotrebu môžete ovplyvniť aj optimálnym nastavením.

Využitie klimatizácie už nie je výlučne letnou záležitosťou. Ako zdôraznil šéf Výskumného ústavu vzduchotechniky Jozef Löffler, klimatizácia, ktoré iba chladí sa počas roka využíva iba krátko. Zariadenie vybavené tepelným čerpadlom má výhodu v tom, že  predlžuje dobu prevádzky celého systému. Oceníte to, ak dokáže vykúriť obydlie v období, kedy nočné teploty už klesajú k bodu mrazu, no cez deň je ešte relatívne teplo. Pri výbere skontrolujte údaj o pracovnom rozsahu vonkajšej jednotky v režime kúrenia.

Ako rozlíšiť ochladzovače vzduchu od klimatizácie?

Dajte pozor na to, čo kupujete. Na trhu existuje množstvo zariadení, ktoré sa tvária ako kompaktné klimatizácie, ale v skutočnosti ide o ochladzovače vzduchu. Tie síce dokážu spríjemniť teplotu v miestnosti, ale parametre klimatizácie nespĺňajú. Aby ste nekúpili "mačku vo vreci", mali by ste vedieť, čím sa tieto systémy od seba líšia.

Ako poznávací znak klimatizačného systému slúži údaj o chladive. V každom type klimatizácie, vrátane kompaktnej, musí v jej útrobách kolovať chladivo, ktoré sa technicky označuje R410A alebo R407C. Pri ochladzovačoch vzduchu by ste takýto údaj hľadali márne. Stretnúť sa môžete len s údajom o objeme vodnej nádrže, keďže ochladzovače majú schopnosť vzduch v miestnosti zvlhčovať. Naopak, výhodou skutočných klimatizácií je vzduch v uzavretom priestore odvlhčovať.

Pre lepšiu orientáciu pomôže aj údaj o chladiacom výkone. Tento parameter vás utvrdí v tom, či sa jedná o „skutočnú klimatizáciu.“ Pre chladenie je vhodné také zariadenie, ktorého výkon je vyšší ako 1 kW. (napríklad výkon 65 W chladiť nemôže).

Ochladzovač vs. klimatizácia: Porovnanie technických údajov

Porovnanie

Ochladzovač

Klimatizácia

Chladenie

uvedené

uvedené

Vykurovanie

uvedené

uvedené

Rozsah teplôt chladenia

neuvedené

18 + 32 °C

Rozsah teplôt vykurovania

neuvedené

5 + 27 °C

Zvlhčovanie

uvedené

neuvedené

Prietok vzduchu

480 m3/h

400 m3/h

Nočný režim

áno

áno

Kapacita vodnej nádrže

8 l

nie

Výkon chladenia

65 W

3516 W

Chladivo

neuvedené

R410A

Výkon vykurovania

1200 W

3516 W

Spotreba energie v priebehu chladenia

neuvedené

1230 W

Spotreba energie v priebehu vykurovania

neuvedené

1140 W

Napájanie

50 Hz

50 Hz

Hmotnosť

40 kg

32 kg

Zdroj: SIEA

Každý klimatizačný systém je vybavený minimálne prachovým filtrom. Tu všetky možnosti nekončia. Vnútorná jednotka vie filtrovať aj plesne alebo baktérie. Ionizátory dokážu vďaka chemickej reakcii zlikvidovať nepríjemné pachy. Hoci sú drahšie, ľudia s alergiami by mali zvážiť investíciu do klimatizácie s najvyššou účinnosťou filtrácie. Zákony fyziky ale nepustia, každý filter obmedzuje prietok vzduchu a ovplyvňuje účinnosť chladenia, ale aj hlučnosť klimatizácie. Pri kontakte s predajcom sa zaujímajte o to, aby filtrom prechádzal čo najväčší objem vzduchu.

Dobrá rada na záver - s využívaním klimatizácie to nepreháňajte. Aby ste sa vyhli zdravotným problémom, rozdiel medzi vonkajšou teplotou a  teplotou nastavenou v klimatizovanom priestore by podľa odborníkov nemal byť väčší ako 7 stupňov °C.

© energia.sk
Ilustračná foto: Daikin

Odborní partneri