Ilustračná snímka: Klimatizácia. Foto: Flickr.com/~FLO, Licencia Creative Commons

Klimatizácia do domu či bytu – aké máte možnosti?

Vlnu letných horúčav ešte nemáme za sebou a mnoho ľudí neustále uvažuje o kúpe domáceho klimatizačného zariadenia. Možností, ako vychladiť vzduch v miestnosti je niekoľko. Najjednoduchším je obstaranie mobilnej klimatizácie, tá má ale niekoľko nevýhod. Lepším riešením je potom inštalácia klimatizácie typu split s vnútornou a vonkajšou jednotkou.

Rýchly prehľad

Cieľová skupina

Majitelia rodinných domov a bytov, resp. tí, čo zvažujú kúpu klimatizácie

Vstupná investícia

od 350 eur

Miera úspory

30 - 44 %

Návratnosť

2 - 3 roky

Životnosť klimatizačného zariadenia

10 rokov

Klimatizačné zariadenia sa stávajú pomaly štandardom aj v slovenských domácnostiach. Je to dané hlavne súčasným nestálym počasím, na ktorého výkyvy sa ľudský organizmus horšie adaptuje. Domáca klimatizácia zaistí v rodinnom dome či byte príjemnú teplotu aj v dňoch, kedy je vonku najväčšie sparno. Pri prevádzke klimatizácie je ale nutné počítať s niekoľkými skutočnosťami.

Mobilná klimatizácia

Máte pracovňu v prízemí rodinného domu, alebo ide o izbu v podkroví, ktorá býva v slnečných dňoch vyhriata? Svoju úlohu zohrávajú aj elektrické spotrebiče v miestnosti - hlavne varič, ale napríklad aj počítač - a tiež počet okien a ich orientácia.

Ak potrebujete iba chladiť vzduch v jednej miestnosti, napríklad v izbe či pracovni, bude sa vám hodiť mobilná klimatizácia. Pri jej výbere pre vás bude kľúčová hlavne podlahová plocha miestnosti, ktorú chcete chladiť. Bežné mobilné klimatizačné zariadenie zvládne ochladiť vzduch v miestnosti o rozlohe od cca 10 do 25 m2. Vždy však záleží od konkrétnych podmienok.
Všeobecne možno povedať, že pre domácnosť či malú kanceláriu bude stačiť mobilná klimatizačná jednotka o chladiacim výkonom okolo 3 kW. Takéto zariadenie zakúpite za cca 350 eur a pri jeho prevádzke počítajte so spotrebou elektriny okolo 1,3 kW za hodinu. Chladiaci výkon klimatizácie býva často uvádzaný v britských termálnych jednotkách (BTU), pričom jeden kW chladiaceho výkonu sa približne rovná 3.430 BTU. Pri nákupe mobilnej klimatizácie sa pýtajte aj na hlučnosť, niektoré modely majú hlučnosť iba 44 dB, niektoré však až 56 dB.

Problém - hadica na odvod teplého vzduchu

Najväčším problémom mobilných klimatizácií je nutnosť inštalácie hadice na odvod teplého vzduchu. Nejde o žiadnu drobnosť - hadica je síce ohybná, jej priemer však býva 15 cm. Užívatelia často túto hadicu len vystrčia z pootvoreného okna, to ale samozrejme nie je ideálne riešenie. Pokiaľ to ide, mala by byť hadica vyvedená von cez otvor v stene. Hadica by navyše nemala byť príliš dlhá, pretože s jej dĺžkou narastajú tlakové straty a zaťažuje sa tak kompresor zariadenia. Hadica na odvod teplého vzduchu je veľký problém mobilných klimatizácií. Fyzika je však neúprosná a teplo je jednoducho potrebné vyviesť von z miestnosti.

Na obranu mobilných klimatizácií ale môžeme povedať, že tieto zariadenia väčšinou dokážu upravovať vlhkosť vzduchu v miestnosti, prípadne napomáhať s jeho cirkuláciou. Mobilná klimatizácia sa hodí skôr len na sezónne používanie a krátkodobú prevádzku v tých najteplejších dňoch. Zapojenie hadice na odvod vzduchu môže vyriešiť napríklad vsadená doska do strešného okna, prípadne upravené dvere na balkón.

Klimatizácia typu split

Oveľa praktickejším, ale tiež drahším a na inštaláciu náročnejším riešením, je využiť klimatizácia typu split. Tá má dve jednotky - vonkajšiu s kompresorom a vnútornú s regulačnými prvkami. Jedna vonkajšia jednotka môže navyše obsluhovať niekoľko jednotiek vnútorných. V takom prípade hovoríme o klimatizačných zariadeniach typu multisplit.

Výhody klimatizácie typu split

Splitová klimatizácia má niekoľko výhod. Menej obťažuje hlukom, pretože hlučný kompresor je umiestnený mimo miestnosť a väčšinou máva tiež lepšie prepracovaný regulačný systém. Vďaka tomu napríklad nezaťažuje obyvateľov priamym prúdom chladného vzduchu. Energetické nároky potom pomáha znížiť kvalitné ovládanie s možnosťou denného a nočného nastavenia a tiež invertorová technológia regulácie kompresora. "Moderné klimatizácie majú inteligentný senzor, ktorý dokáže zaznamenať výskyt osoby v miestnosti a smerovať prúd vzduchu mimo nej. Tento senzor tiež dokáže znížiť výkon jednotky, ak v miestnosti nikto nie je a tým zaistí úspornejšiu prevádzka, "opisuje výhody inteligentne riadených klimatizačného zariadenia Vladimír Macháček, odborník na domáce klimatizácia zo spoločnosti Daikin.

Veľkou výhodou multisplitových klimatizácií je variabilita inštalácie - vnútorné jednotky môžu byť inštalované do stropného podhľadu (kazetové a medzistropné) prípadne pod okenný parapet (parapetné jednotky). Niektorí výrobcovia ponúkajú možnosť ovládania klimatizácie na diaľku pomocou mobilného telefónu alebo počítača. Riadiaca elektronika je prepojená s počítačovou sieťou pomocou wi-fi, celé zariadenie potom jednoducho môžete ovládať na diaľku z mobilného telefónu cez internet. To sa ale samozrejme týka hlavne drahších zariadení.

Nevýhoda - zložitejšia inštalácia

Naopak nevýhodou týchto klimatizácií je zložitejšia inštalácia, ktorú musí spravidla vykonať odborná firma. Tiež je vyššia aj ich cena. Na trhu síce zoženiete klimatizáciu typu split s vonkajšou a vnútornou jednotkou za cenu okolo 350 eur, za kvalitnejšie zariadenie však zaplatíte viac ako 580 eur. Príkon bežných split klimatizácií sa pohybuje okolo 1 - 1,5 kW. Zariadenie typu multisplit však má príkon vyšší, a to podľa počtu vnútorných jednotiek.
Cena za montáž sa potom odvíja od náročnosti celého procesu a dĺžky potrebného prepojovacieho potrubia. Montáž jednouchej split klimatizácie vás vyjde na približne 270 eur, multisplit do rodinného domu vám firmy namontujú asi za rovnakú cenu, za akú ste klimatizáciu kúpili. Samozrejme ceny sú len orientačné, v praxi závidia od danej firmy a lokálnych podmienok.

(c) nazeleno.cz, energia.sk
Text publikujeme v zmysle Zmluvy o obsahovej spolupráci

Odborní partneri