Poľsko a Ukrajinu má spojiť nový plynovod

Varšava a Kyjev chcú vybudovať nové plynárenské prepojenie s kapacitou asi 10 miliárd metrov kubických ročne. Financovať sa má zo súkromných i európskych peňazí.

Spoločnosti Gaz-System a Naftogaz podpísali memorandum o výstavbe nového plynovodu, ktorý umožní Ukrajine získať z EÚ asi 10 miliárd metrov kubických plynu ročne. V pondelok o tom informovali premiéri oboch krajín počas návštevy poľskej premiérky Ewy Kopacz v Kyjeve.

Arsenij Jaceňuk zdôraznil, že nejde o reverzný tok, ale plynovod s dĺžkou asi 110 kilometrov. „Štúdia uskutočniteľnosti by sa mala dokončiť v prvej polovici tohto roka,“ uviedol.

Dodal, že cez nové potrubie získa Ukrajina prístup k terminálom LNG v Poľsku i Litve  a tiež lepší prístup k nemeckému trhu s plynom. Prepojenie má byť súčasťou Severojužného plynárenského koridoru, ktorým sa napojí baltský LNG terminál Świnoujście na siete krajín strednej a východnej Európy vrátane Slovenska.

Ukrajina získava plyn z Poľska cez prepojovací bod Hermanowice, ktorý sa otvoril ešte v novembri 2012. Preprava sa však realizuje na prerušiteľnej báze, v závislosti od podmienok pre tok v oboch plynárenských sieťach.

Podľa poľského úradu vlády sa má projekt nového plynovodu financovať z komerčných i európskych prostriedkov.

Viac plynu zo západu

Kyjev sa intenzívne snaží zvýšiť kapacitu plynárenských prepojení s krajinami EÚ a vymaniť sa zo závislosti na Rusku. Dohodu o spolupráci pri rozvoji cezhraničnej kapacity Poľska a Ukrajinu podpísali prevádzkovatelia prepravných sústav už pred mesiacom.

Hlavnou cestou pre plyn zo západu zostáva prepojenie so Slovenskom cez tzv. vojanské potrubie. V súčasnosti je jeho kapacita na úrovni 11,5 miliárd metrov kubických na rok, čo predstavuje 31,5 mil. m3 denne. Kapacitu tohto prepojenia chceli Ukrajinci navýšiť ešte pred koncom minulého roka. Podľa plánu rozvoja prepravnej siete spoločnosti Eustream sa má cieľová kapacita 14 mld. m3 ročne dosiahnuť do konca februára 2015.

Naftogaz by zo Slovenska rád realizoval virtuálne reverzné toky. Tie však podľa šéfa firmy Andreja Koboleva stále blokuje ruský Gazprom s odkazom na ustanovenia zmlúv so Slovenskom.

Ukrajina chce na západe svojho územia vybudovať vlastný plynárenský hub. Poukazuje pritom na rozsiahle podzemné zásobníky, ktoré sa tu nachádzajú.

Kopacz a Jaceňuk v pondelok hovorili aj o modernizácií ukrajinských uhoľných elektrární tak, aby mohli spaľovať aj uhlie dovážané z Poľska. Koncom novembra 2014 štátny tajomník poľského ministerstva hospodárstva potvrdil, že Varšava má dostatočné zásoby uhlia a problém pri jeho vývoze uhlia je technického charakteru, keďže väčšina tepelných elektrární na Ukrajine spotrebúva iný druh uhlia, než aký je k dispozícii v Poľsku.

© energia.sk

Odborní partneri