Malženickému paroplynu svitá na lepšie časy

Od roku 2013 zakonzervovaná Elektráreň Malženice by sa mohla vrátiť do života. Nahráva tomu meniaca sa situácia na energetickom trhu v Európe. Podľa vedenia elektrárne je však takýto scenár reálny najskôr na budúci rok.

Prevádzkovateľ Elektrárne Malženice nevylučuje, že zvažuje obnoviť prevádzku paroplynového cyklu. „Aj táto alternatíva je stále otvorená. Stále nad tým rozmýšľame a sledujeme, ako sa vyvíjajú ceny elektriny a podľa toho, aká bude situácia na trhu sa zariadime,“ poznamenal pre náš portál Vladimír Pestún, generálny riaditeľ spoločnosti E.ON Elektrárne. „Môžem potvrdiť, že s pravdepodobnosťou na 90 percent to ešte v tomto roku nebude.“  

Podmienky na trhu s elektrinou v Európe spôsobili, že prevádzka elektrární spaľujúcich plyn sa stala neekonomickou. Obeťou racionalizačných opatrení sa stala aj Elektráreň Malženice, ktorá sa nachádza na mieste niekdajšej kompresorovej stanice na území obce Trakovice v Trnavskom kraji. Skupina E.ON rozhodla o jej konzervácii od októbra 2013, iba necelé tri roky od spustenia.

V areáli paroplynu sú dnes dieselové generátory, ktoré poskytujú podporné služby Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústave a sú pripravené nabehnúť vždy vtedy, keď je to potrebné. „Poskytujeme terciárnu reguláciu,“ spresnil.

Rovnaký osud postihol aj iné elektrárne na plyn v Európe. Tie najefektívnejšie z nich sa postupne vracajú do prevádzkového stavu. Aktuálne fungujú zdroje spaľujúce plyn v EÚ na úrovni približne 20 % svojej prevádzkovej kapacity.

Podľa šéfa Elektrárne Malženice sú ceny elektriny od vlaňajšieho novembra dosť vysoké na to, aby paroplyn dokázal normálne fungovať. „No trojmesačná prevádzka v roku nám nestačí na iné náklady, čiže musíme počkať na dobu, kedy by sme mohli byť aspoň päť až šesť mesiacov v roku v prevádzke,“ dodal. Ak by sa prevádzka paroplynového cyklu stala opäť ekonomicky rentabilnou, naštartovanie dokáže prebehnúť  rýchlo. „Zhruba do dvoch mesiacov,“ dodal.

Analytik: Éra plynu ešte príde

Podľa analytika Jána Pištu má plyn v energetike väčšiu perspektívu ako uhlie a vzhľadom na politické aspekty aj ako jadro. „Otázkou je len, kedy príde jeho čas. Aktuálne to vyzerá tak, že si na to ešte pár rokov počkáme,“ povedal. „Aby sa výroba z plynu stala ziskovou, musela by výrazne klesnúť cena plynu, alebo výrazne vzrásť cena emisných povoleniek a to pri nezmenenej cene elektriny. Ak sa neudeje nič mimoriadne, rast cien emisných povoleniek sa dá očakávať až niekedy v budúcom desaťročí a výraznejší pokles ceny plynu je tiež v nedohľadne,“ uviedol expert JPX s tým, že kartami môže zamiešať masívny vstup amerického bridlicového plynu na európsky trh.

Pompézny úvod, rýchly pád

O Elektrárni Malženice sa v čase spustenia hovorilo ako o najväčšej investícii v slovenskej energetike za poslednú dekádu. Má inštalovaný výkon 436 MW. Výroba elektriny, ktorá prebieha kombináciou technológie plynovej a parnej turbíny, má účinnosť skoro 59 %. Investícia E.ON dosiahla 400 miliónov eur.

Počas necelých troch rokov bola Elektráreň Malženice nasadzovaná najmä ako špičkový zdroj, v prevádzke bola len 5.600 hodín. V krátkej prevádzkovej histórii sa vyskytli aj technické problémy. Skrat na generátore, ktorý spôsobila chyba ľudského faktora, vyradil paroplyn z prevádzky na niekoľko mesiacov.

© energia.sk
Foto: TASR/ Henrich Mišovič

Komunikační partneri

Odborní partneri