Globálny obchod s LNG dosiahol nový rekord

Dopyt po skvapalnenom zemnom plyne (LNG) rastie už tretí rok za sebou. Záujem na nových trhoch a nárast počtu LNG projektov spôsobili, že globálny obchod s touto komoditou sa zvýšil o 5 %. Vyplýva to zo správy Medzinárodnej plynárenskej únie.

Globálny obchod s LNG zaznamenal nový rekord. V roku 2016 sa zobchodovalo 258 miliónov ton, čo predstavuje medziročný nárast o 5 %. Tento výsledok je ešte výraznejší ak zohľadníme, že v predchádzajúcich štyroch rokoch rástol obchod v priemere len o 0,5 %. „Výročný report je výnimočne sľubný. LNG si udržiava zásadnú úlohu v rozširovaní prístupu k zemnému plynu na globálnej úrovni a stáva sa kľúčovým pilierom v budúcom energetickom mixe,“ povedal o výsledkoch výročnej štatistiky David Carrol, prezident Medzinárodnej plynárenskej únie (IGU).

Historické čísla pre LNG sú z prevažnej časti dôsledkom nových dodávok. V roku 2016 sa vývozom LNG zaoberalo 18 krajín. Krajiny Blízkeho východu mali na celkovom exporte podiel 35,3 %, len samotný Katar vyviezol 77,2 miliónov ton. Nasledujú štáty Ázie a Tichomoria, ktorých podiel na exporte je 38,6 %. Za prelom možno považovať aj spustenie dodávok z Mexického zálivu, komerčnú prevádzku odštartovala aj spoločnosť Australia Pacific LNG.

Najväčší dopyt po LNG je v Ázii

Pozíciu globálneho lídra v dovoze LNG si udržala Ázia. Najväčší nárast dopytu  zaznamenala v Číne, kde vzrástla spotreba o 35 % na 27 miliónov ton. Na strane druhej, pri iných štátoch sa ukázalo isté nasýtenie na trhu s LNG, ktoré spôsobila konkurencia iných zdrojov. Príkladom je Japonsko, ktoré napriek stagnácii doviezlo 83,3 miliónov ton LNG, tretinu globálneho importu.

Renesancia vo využívaní vodnej energie spôsobila, že Brazília sa odklonila od LNG. Brazílsky dopyt sa vlani prepadol o dramatických 80 %. S dovozom LNG sa naopak začalo do dvoch nových štátov - Kolumbie a Jamajky. Dovoz LNG do Európy sa vlani ustálil na 38,7 miliónov ton. Mierny nárast importu o 3,8 % vykázalo Španielsko, ktoré vlani doviezlo 9,9 miliónov ton.

Výstavba terminálov pokračuje

Vlani stúpla aj kapacita LNG regazifikačných terminálov o 35 % na úroveň 339,7 miliónov ton. O viac než tretinový nárast sa postaralo sprevádzkovanie amerického terminálu Sabine Pass spoločnosti Cheniere Energy, odkiaľ vlani vo februári vyplával prvý tanker, ale aj projekt Corgon LNG a už spomínaný Australia Pacific LNG. Trend rastu sa má v ďalších rokoch ešte zintenzívniť. V súčasnosti sú vo výstavbe LNG terminály s kapacitou 114,6 miliónov ton.

Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) sa v nasledujúcich piatich rokoch dostanú do Európy nové objemy LNG z Austrálie alebo USA. Šéf IEA Fatih Birol vlani v rozhovore pre náš portál naznačil, že by z toho mohli profitovať európski odberatelia, ktorí získajú lepšiu pozíciu pri rokovaniach s tradičnými exportérmi.

© energia.sk

Odborní partneri