Eustream získal od EÚ milióny eur na plynovod s Poľskom aj Eastring

Takmer 108 miliónov eur poputuje z Bruselu na výstavbu plynovodu medzi Slovenskom a Poľskom. Ďalším miliónom EÚ prispeje na štúdie pre projekt Eastring.

Členské štáty EÚ dnes odobrili návrh Komisie, ktorá chce vložiť 444 miliónov eur do prioritných európskych projektov energetickej infraštruktúry. Medzi 18 vybranými projektmi je aj prepojenie medzi Slovenskom a Poľskom a plán Eastringu.

„Som rád, že medzi projektmi, ktoré dostanú pomoc, sú aj dva spojené so Slovenskom – práce na slovensko-poľskom plynovom prepojení vo výške 107 miliónov eur a projekt štúdie týkajúcej sa plynového potrubia medzi Bulharskom a Slovenskom (Eastring projekt) vo výške 1 milióna eur,“ uviedol podpredseda EK pre energetickú úniu Maroš Šefčovič.

Grant vo výške 107 741 144 eur na výstavbu interkonektoru s Poľskom, ktorý si majú rozdeliť spoločnosti Eustream a Gaz-Sytem, je najvyšší v rámci tejto výzvy. Prieskum medzi obchodníkmi s plynom vlani v lete potvrdil, že nie je komerčný záujem o prepravu plynom týmto potrubím. Projekt je ale dôležitý s pohľadu diverzifikácie dodávok.

Projektovaná cezhraničná kapacita plynovodu je na úrovni 6,1 mld. m3 plynu ročne v smere zo Slovenska do Poľska a o 1 mld. m3 menšia v smere z Poľska na naše územie. Pôvodne sa počítalo s jeho dokončením v roku 2019. Aktuálne sa hovorí najskôr o roku 2020. Eustream ho totiž plánuje sprevádzkovať 3 roky po prijatí záväzného rozhodnutia o realizácii projektu. To by aj na základe získaného grantu mohlo padnúť tento rok.

Podľa skorších informácií by sa celkové výdavky Eustreamu na výstavbu mali pohybovať okolo 140 miliónov eur, náklady na strane poľského prepravcu by mali byť približne 390 miliónov eur.

Peniaze sa čerpajú z Nástroja na prepájanie Európy (CEF Energy), podporného programu EÚ na financovanie infraštruktúry. Z rovnakého zdroja už v roku 2014 Eustream a Gaz-System získali 4,6 milióna eur na prípravné práce a inžinierske činnosti k tomuto projektu.

Príspevok necelých 102 miliónov eur dnes získal aj LNG terminál na chorvátskom ostrove Krk, ktorý je súčasťou severojužného plynárenského prepojenia. Financie vo výške cez 40 miliónov eur poputujú aj na štúdie potrebné pre realizáciu nemeckého elektrárenského projektu SüdLink, ktorý má pomôcť prepojiť sever krajiny, kde sa vybudovalo množstvo veterných elektrární, s juhom Nemecka.

© energia.sk

Odborní partneri