Eurogas: Dopyt po plyne sa v EÚ zvyšuje

Chladnejšie počasie aj hospodárske oživenie vedú k tomu, že dopyt po zemnom plyne tento rok v Európskej únii oproti vlaňajšku stúpne asi o 7 %. Hlavným konkurentom plynu zostáva lacné uhlie – zatiaľ.

Po štyroch rokoch, kedy spotreba plynu v Únii klesala, sa tento rok očakáva jej vzostup. Dopyt by mal dosiahnuť úroveň 441 miliárd metrov kubických. Vyplýva to z prieskumu a prepočtov asociácie Eurogas, ktorá združuje obchodníkov, distribútorov i dodávateľov plynu. Pre porovnanie - pre rok 2014 Eurogas predpovedal dopyt po plyne v regióne EÚ a Švajčiarska na úrovni 412 miliárd m3.

V prvom polroku sa spotreba plynu v EÚ zvýšila o 9 %. Vyšší dopyt podnecuje najmä ekonomický rast, ale tiež návrat zimných teplôt k bežným úrovniam. V posledných dvoch rokoch bola zima v EÚ teplotne nadpriemerná, čo sa podpísalo pod menšiu spotrebu plynu. Vlani napríklad kvôli nezvykle teplej zime klesol dopyt medziročne o viac než 11 %.

Eurogas poukázal aj na ďalšie faktory, ako je zníženie výroby elektriny vo vodných elektrárňach v Nemecku a Taliansku. Tento chýbajúci výkon bol nahradený plynovými zdrojmi. „Ukazuje to, že hoci sa zdôrazňuje variabilita v produkcii elektriny zo slnka a vetra, je treba pamätať aj na náchylnosť iných zdrojov energie voči zmenám, na ktoré plyn dokáže rýchlo reagovať,“ uviedol Eurogas vo svojom stanovisku.

Plyn vs. uhlie: Ide o cenu

Hlavnou brzdou pre výraznejší vzostup spotreby tohto paliva zostávajú podľa plynárov nízke ceny uhlia.

Ich rast v najbližších rokoch pritom nemožno očakávať, uviedol analytik investičnej skupiny Macquarie  Colin Hamilton na minulotýždňovej konferencii Coaltrans v Barcelone. Uhlie podľa neho zdražie až keď dôjde k uzavretiu viacerých baní, ktoré sa v posledných piatich rokoch pustili do investícií a ťažby.

Na druhej strane sa ale v samotnej Európe, ktorá je štvrtým najväčším dovozcom uhlia po Číne, Indii a Japonsku, neočakáva ďalší rast spotreby uhlia. „Výhľad pre uhlie v Európe je zlý,“ poznamenal v Barcelone riaditeľ spoločnosti Energy Aspects Trevor Sikorski. „Kombinácia vyšších cien uhlíka a nižších cien plynu predznamenáva koniec uhlia ako baseload paliva pre elektrinu v Európe.“

© energia.sk

Odborní partneri