EPH stále nemá dosť. Obhliada sa v Srbsku

Český holding vlani prehral boj o podiel v rakúskych plynovodoch a kúpu aktív francúzskej EDF v Poľsku zastavila vláda kvôli obavám o dlhodobú bezpečnosť dodávok. Holding, ktorý ovláda najvýznamnejšie energetické firmy na Slovensku, hľadá teraz nové možnosti v Srbsku.

Daniel Křetínský (EPH) a Prof. Zorana Mihajlović (Srbsko)

„EPH má záujem o investície do srbskej energetickej infraštruktúry a kogeneračných zdrojov, ktoré kombinujú výrobu tepla a elektriny,“ potvrdil pre náš portál hovorca Energetického a průmyslového holdingu Daniel Častvaj na otázku, o čom minulý piatok rokoval Daniel Křetínský v Belehrade s ministerkou pre stavebníctvo, dopravu a infraštruktúru.

To, či už majú vyhliadnuté konkrétne lokality a zariadenia, ktoré by chceli odkúpiť, ale neprezradil. „V túto chvíľu EPH skúma možnosti v Srbsku a zvažuje všetky možnosti,“ uviedol s tým, že firma tiež rokovala o dodávke stovky autobusov pre dopravcu v srbskom hlavnom meste.

Nezodpovedaná zostala aj naša otázka, kedy EPH s novými investíciami do energetiky v Srbsku počíta.

Slovensko a okolie

V minulom roku EPH ukončil vstup do najväčšieho výrobcu elektriny u nás - Slovenských elektrární, kde cez Slovak Power Holding BV kontroluje 66 % akcií spolu s talianskym Enelom. Zvyšok vlastní štát.

Na Slovensku sa však udomácnili už skôr - prostredníctvom akcií v SPP Infrastructure EPH pôsobí v preprave (Eustream), distribúcii (SPP-distribúcia) i skladovaní plynu (Nafta, Pozagas). Akcionárom je tiež v Stredoslovenskej energetike a vlastní dva fotovoltické zdroje pri Strážskom.

Holding, ktorý združuje asi 50 firiem v strednej i západnej Európe a obhliada sa po Balkáne, má tento rok prejsť vlastnou reštrukturalizáciou. Odchádzajú z neho akcionári napojení na J&T a 30-percentný podiel v EP Infrastructure odkupuje austrálsky fond Macquarie.

Rakúsko ani Poľsko nevyšlo

Spolu s Austrálčanmi chceli vlani odkúpiť menšinový podiel v rakúskom prevádzkovateľovi plynovodov Gas Connect. Napokon ho získalo konzorcium talianskej firmy Snam spolu s Allianzom.

Následne sa začali zaujímať o kúpu poľských aktív francúzskej firmy EDF. Na predaj bola uhoľná elektráreň Rybnik, teplárne a servisné spoločnosti. Aj tu chcel EPH spolupracovať s Austrálčanmi – investičným fondom IFM. Exkluzívne rokovania napokon v decembri minulého roka prekazilo rozhodnutie poľskej vlády, ktorá predaj do rúk zahraničných investorov zablokovala. Aktíva má totiž kvôli obavám o dlhodobú bezpečnosť dodávok energie dostať do rúk konzorcium poľských štátnych firiem.

© Text: energia.sk, Foto: Зорана Михајловић (Facebook)

Odborní partneri