Výrobcovia zelenej elektriny sa obrátili na Roberta Fica

Kauza odobratia podpory pre OZE a KVET neutícha. Dotknutí výrobcovia dnes protestovali pred Úradom vlády v Bratislave. Ohrozených je podľa nich až 3,5 tisíc pracovných miest.


František Lizák (OZ Energia budúcnosti), Veronika Galeková a Pavel Šimon (SAPI) Foto: energia.sk

Vyše 1100 výrobcov elektriny z obnoviteľných zdrojov (OZE) a vysoko účinnej kombinovanej výroby (KVET) stratili pre tento rok podporu formou doplatku a povinným výkupom na straty. Do 15. augusta 2014 mali distribučným spoločnostiam a ÚRSO nahlásiť plán výroby na tento rok. Nesplnenie si oznamovacej povinnosti ale považujú za administratívnu zámienku a odobratie podpory je podľa nich protiprávne. „Vláda nedodržiavaním zákona tlačí podnikateľov do kúta. Doslova dáva červenú zelenej energii,“ vyhlásil Pavel Šimon zo Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu (SAPI).

Desiatky dotknutých producentov sa v utorok zišli pre Úradom vlády (ÚV) SR v Bratislave. „Ak vláda nezačne konať, ľudia začnú strácať prácu,“ povedal Šimon. Premiérovi Robertovi Ficovi zároveň doručili cez podateľňu úradu list, v ktorom varujú, že o prácu môže na Slovensku prísť až tri a pol tisíc ľudí.

Nevyplácanie podpory za výrobu zelenej elektriny spôsobuje už teraz podnikateľom existenčné problémy. Na protestnom zhromaždení vystúpil aj František Lizák, ktorý investoval do bioplynovej stanice, aby využil zvyšky rastlinnej výroby a maštaľný hnoj. Zamestnáva 85 ľudí, ale za posledných 5 mesiacov ich nemá ako vyplatiť. „Musím prepúšťať,“ povedal.

Peter Pavlanský od roku 2014 prevádzkuje malú vodnú elektráreň. Na jej kúpu si zobral úver 250-tisíc eur a zaručil sa vlastným i rodičovským domom. V novembri mu prišiel oznam, že pre rok 2015 stráca nárok na podporu. „Spolu s rodičmi nám reálne hrozí, že sa ocitneme na ulici.“

Podľa šéfa ÚRSO sa za chyby platí a neznalosť zákona neospravedlňuje. „Kto si nesplnil zákonnú povinnosť, nemá nárok na doplatok. Nesplnenie povinnosti voči distribučným spoločnostiam je druhá vec a tá je plne v ich kompetencii,“ povedal Jozef Holjenčík v rozhovore pre náš portál.

Pri uplatňovaní podpory na rok 2016 už nechcú výrobcovia nič nechať na náhodu. „Tento rok urgujeme našich členov omnoho viac, aby si túto povinnosť splnili,“ dodala šéfka SAPI Veronika Galeková. 

Komentár s radami, ako postupovať pri uplatňovaní podpory vyplatenej v budúcom roku a na čo všetko je treba si dať pozor napísal pre náš portál advokát Pavol Poláček.

© energia.sk

Odborní partneri