Žiga chce rozvíjať čínske investície do slovenského jadra

Ovládnu Číňania po slovenskom oceliarstve aj jadrovú energetiku? Ich záujem o tento sektor potvrdzuje aj ministerstvo hospodárstva. Na čínskom energetickom trhu sa zatiaľ darí inovatívnej slovenskej firme.

„Čínu považujeme za strategicky perspektívneho obchodného partnera pre SR,“ uviedlo ministerstvo hospodárstva v úvode návrhu koncepcie rozvoja hospodárskych vzťahov medzi Slovenskom a Čínskou ľudovou republikou, v ktorej identifikuje príležitosti aj konkrétne okruhy spolupráce. Čínsky trh je podľa vládneho rezortu, ktorému šéfuje Peter Žiga, „veľmi vhodným diverzifikačným cieľom v porovnaní v súčasnosti majoritne zastúpenými obchodnými trhmi západnej proveniencie v štruktúre obchodu SR“.

V texte koncepcie sa hneď niekoľkokrát spomína energetika. Avšak zatiaľ čo Číňania by sa u nás radi sústredili na jadrovú energetiku, v Číne majú slovenské firmy skôr šancu v technológiách súvisiacich s výrobou zelenej elektriny či úsporou energií.

Kapitálová investícia?

V oblasti kapitálových investícií podľa MH SR „pretrváva dlhodobý záujem čínskych firiem o investovanie do verejných projektov s garantovanými výkonmi predovšetkým v oblasti energetiky a infraštruktúry“.

Otvorene sa už hovorí o vstupe čínskej firmy He Steel do košických železiarní. V januári tohto roka mali v Pittsburgu podpísať memorandum o spolupráci s U.S. Steelom.

Energetiku označilo slovenské ministerstvo za dôležité perspektívne odvetvie pre spoluprácu, „kde čínska strana hľadá priestor pre uplatnenie, ale aj majetkovú účasť“.

„To platí aj o spolupráci v jadrovej energetike, kde bolo podpísané memorandum o spolupráci medzi Ministerstvom hospodárstva SR a Čínskou národnou jadrovou spoločnosťou (China National Nuclear Corporation) a Čínskym úradom pre atómovú energiu (China Atomic Energy Authority), ktoré umožní výmenu skúseností v oblasti jadrovej energetiky a rozširovanie spolupráce medzi slovenskými a čínskymi firmami,“ pripomína rezort hospodárstva.

Memorandum bolo podpísané ešte v novembri 2015 a primárne sa týkalo výskumu. CNNC mala mať v danom roku záujem odkúpiť aj väčšinový podiel Enelu v Slovenských elektrárňach. Napokon ho získala skupina EPH. 

Priestor pre ázijskú investíciu by mohol byť v prípade nového jadrového zdroja, o výstavbe ktorého sa stále uvažuje v Bohuniciach.

Vyvážame inovácie

V Číne sa zase šance núkajú slovenským inovátorom, napr. v oblasti vodných zdrojov, úspor energií či redukcie emisií.

Medzi úspešnými projektmi slovenských firiem v Číne sa ministerstvo chváli napríklad firmou Geomodel Solar, ktorá sa vlani premenovala na Solargis. V Číne rozširuje aktivity v oblasti poskytovania dát o slnečnom žiarení, predpovedí softvérových nástrojov a expertných konzultácií pre budovanie, financovanie, sledovanie prevádzky a predikciu výroby slnečných elektrární.

Na svetovom veľtrhu fotovoltiky a slnečnej energetiky SNEC 2012 v Šanghaji spoločnosť získala prestížne ocenenie „Top 10 Highlights“, ktoré ju zaradilo medzi desiatich najinovatívnejších vystavovateľov. Odvtedy firma pôsobí so svojimi databázami a službami na čínskom území. Minulý rok sa spojila s čínskou firmou Igen Tech a spolu rozvíjajú portfólio produktov pod značkou Solarmeteo.

Začiatkom februára sme publikovali rozhovor s výkonným riaditeľom Solargisu Marcelom Šúrim. Ten skritizoval nedostatočnú politickú vôľu, ktorá bráni rozvoju obnoviteľných zdrojov na Slovensku. Zdôraznil, že podpora inovácií a podnikateľského prostredia v našej energetike je slabá, prevláda konzervativizmus a rozvoju moderných technológií sa nevenuje dostatočná pozornosť. Viac sa dočítate tu.

© energia.sk