Výstavba maďarskej atómky je príležitosťou pre firmy zo Slovenska

Na rozšírení jadrovej elektrárne Paks v Maďarsku sa môžu podieľať aj firmy zo Slovenska a Českej republiky. V Moskve to minulý týždeň uviedol Kirill Komarov z vedenia Rosatomu.

Výstavbe dvoch nových reaktorov v elektrárni Paks 2 v Maďarsku už formálne nič nestojí v ceste. Na zákazke ruskej štátnej korporácie Rosatom, ktorá je hlavným dodávateľom projektu, by sa mohlo podieľa približne 200 firiem. Na stretnutí s novinármi v Moskve to minulý týždeň povedal Kirill Komarov, námestník štátneho Rosatomu. Informovala o tom maďarská agentúra MTI.

Z medzivládnej dohody medzi Ruskom a Maďarskom vyplýva, že aspoň 40 % celkového objemu zákaziek musí byť udelených domácim firmám. „Do tendrov chceme určite pozvať európske spoločnosti, predovšetkým tie z Maďarska,“ cituje Komarova domáca tlačová agentúra MTI. Reťazec lokálnych dodávateľov chce podľa neho Rosatom doplniť skúsenými spoločnosťami zo Slovenska a Česka.

Ako zdôraznil Komarov, projektová zmluva pre Paks 2 má pevný rozpočet. V záujme hlavného dodávateľa je preto dosiahnuť, aby boli stavebné práce uskutočnené v rámci rozpočtových možností, teda získaním najvýhodnejšej ponuky. Ruský gigant už podľa neho za týmto účelom zorganizoval viacero stretnutí s potencionálnymi partnermi.

SNUS: Naše firmy vedia ako stavať atómku

Účasť slovenských firiem na rozšírení maďarskej atómky považuje za logickú aj predseda Slovenskej nukleárnej spoločnosti (SNUS). „Slovensko ako priamy sused Maďarska má celú škálu aktuálnych a unikátnych skúsenosti s výstavbou JE Mochovce. Slovenské firmy teda vedia nielen ako sa jadrová elektráreň stavať má, ale aj ako nemá. Nepochybne si budú vedieť nájsť svoje miesto aj pri výstavbe JE Paks 2,“ zhodnotil pre náš portál Vladimír Slugeň.

Rozhodnutie maďarskej vlády rozšíriť jadrovú kapacitu v krajine považuje za správne. „Môže slúžiť ako inšpirácia aj pre Slovensko, kde už niekoľko rokov pripravujeme projekt nového jadrového zdroja v lokalite Bohunice,“ doplnil.

Vyrastie Paks 2 bez ruského kapitálu?

Budapešť plánuje postaviť Paks 2 bez využitia ruskej pôžičky. Minulý týždeň to uviedol šéf maďarského úradu vlády János Lázár, podľa ktorého chce vláda pokryť náklady z vlastných zdrojov alebo si financie požičia. Pôvodne mal 80 % nákladov projektu pokryť úver od ruského Rosatom, ktorý by sa splácal 30 rokov. Ako doplnil Lázár, podmienky medzinárodného úveru však majú byť výhodnejšie ako ruská ponuka. Celkový rozpočet má dosiahnuť 12 miliárd eur.

Rozšírenie maďarskej atómky vyšetroval tiež Brusel. Európska komisia od roku 2015 skúmala, či domáci kabinet neporušil pravidlá EÚ pre poskytovanie štátnej pomoci. Začiatkom marca EK rozhodla, že k narušeniu trhu nedôjde.

Ako záruka majú slúžiť záväzky zo strany Budapešti. Nadmernej kompenzácii má zabrániť to, že zisky z nových blokov sa vyplatia Maďarsku za jeho investíciu alebo pokryjú bežné náklady na prevádzku. Aby sa predišlo trhovej koncentrácii, prevádzkovateľom Paks 2 nebude štátny podnik MVM a likviditu trhu zabezpečí, že 30 % trhu vyrobenej elektriny sa bude predávať na burze.

V minulom roku bolo zastavené druhé vyšetrovanie. Komisia sa zamerala na podmienky, za akých Maďari pridelili Rosatomu zákazku bez vyhlásenia verejnej súťaže.

Začiatok výstavby v roku 2018

Paks II bude tvoriť dvojica reaktorov dizajnu VVER-1200, každý s inštalovaným výkonom 1.200 MW, ktoré by podľa harmonogramu mali začať s výrobou elektriny v roku 2025 resp. 2026. Štyri bloky Paks I v súčasnosti vyrábajú zhruba tretinu spotrebovanej elektriny v krajine.

© energia.sk