Mochovce sú 'čudný projekt'. Rusi sú ochotní viac pomôcť

Uvažovať o výstavbe novej atómky v Jaslovských Bohuniciach bude reálne až po spustení 3. a 4. bloku AE Mochovce. S procesom dostavby je spoločnosť Rosatom naďalej ochotná pomôcť, tlmočil pre slovenských novinárov Kirill Komarov z vedenia firmy na fóre ATOMEXPO 2017.


Kirill Komarov pri podpise memoranda na Atomexpo 2017 v Moskve. Foto: energia.sk

Dostavba AE  Mochovce je v súčasnosti jediným projektom reaktorov VVER bez účasti ruského Rosatomu ako generálneho dodávateľa. „Čakáme, kedy bude dokončený tretí a štvrtý blok. Veľakrát sme v tom (projekte) ponúkali svoju pomoc. Určite to nie je ľahká úloha budovať ruskú atómovú elektráreň bez Rusov. Je to taký čudný projekt, na ktorom sa bohužiaľ nezúčastňujeme,“ skonštatoval Kirill Komarov, prvý tajomník generálneho riaditeľa Rosatomu.

„Ak nás pozvú, vždy prídeme pomôcť“

Spustenie tretieho bloku sa podľa posledného harmonogramu, ktorý schválili akcionári v marci, posunulo na koniec budúceho roka. Štvrtý má nasledovať v roku 2019. „Sme vždy pripravení prísť na pomoc, vedia o tom aj Slovenské elektrárne aj slovenská vláda. Ak nás pozvú, vždy prídeme pomôcť,“ doplnil.

Ruskí odborníci sa na tomto projekte zúčastňujú nepriamo. Jeden z hlavných dodávateľov, spoločnosť Škoda JS, spolupracuje s Rusatom Service, ktorá je súčasťou Rosatomu. Rusi majú pomáhať napríklad pri montážach systémov primárneho okruhu, ale aj s prácami spojenými so skúšobnou prevádzkou.

Nová atómka v Bohunciach musí počkať

Rosatom v minulosti diskutoval s vládou aj o vstupe do spoločnosti JESS, ktorá pokračuje v predpríprave novej atómovej elektrárne v lokalite Jaslovské Bohunice. V minulom roku získal tento projekt kladné stanovisko v procese EIA. „Myslím si, že dnes je na Slovensku sotva niekto pripravený posudzovať možnosť nejakých nových projektov, kým nebudú dokončené Mochovce 3 a 4.

Spoločnosť JESS bola založená dva roky pred haváriou vo Fukušime. Štátny JAVYS v nej drží 51 % akcií, skupina ČEZ kontroluje 49 %. Jadrový priemysel v Európe sa odvtedy snaží získať späť konkurencieschopnosť. Dokončiť projekt v stanovenom rozpočte a harmonograme je problém.

Problémom je financovanie. Pred pár rokmi bolo pri diskusiách s Rosatomom v hre viac možností. Ako najreálnejšie sa vtedy javila pevná výkupná cena za vyrobenú elektrinu. Rusi vtedy požadovali 60 - 70 eur/MWh. Kabinet Roberta Fica s takýmto riešením nesúhlasil. Český akcionár ale dnes svoj podiel predať neplánuje. „V súčasnosti neprebiehajú žiadne rokovania o predaji akcií,“ reagoval v marci pre náš portál hovorca Skupiny ČEZ Ladislav Kříž.

© energia.sk