Záujem o Slovenské elektrárne majú údajne aj Maďari

Najväčší výrobca elektriny na Slovensku by mohol skončiť aj v maďarských rukách. Podľa tamojších médií sa okruh záujemcov o väčšinový podiel Slovenských elektrární rozšíril o maďarskú štátnu elektrárenskú spoločnosť MVM a energetickú skupinu MOL. Taliansky Enel očakáva ponuky na kúpu v priebehu novembra.

Maďarská štátna elektrárenská spoločnosť Magyar Villamos Muvek Zrt. (MVM) a ropná a plynárenská skupina MOL sa vraj zaujímajú o kúpu 66 % akcií spoločnosti Slovenské elektrárne. Informáciu priniesol maďarský portál 444.hu odvolávajúc sa na svoje zdroje v Bruseli, podľa ktorých patrí Maďarsko do skupiny potenciálnych kupcov, pričom rokovania s talianskym Enelom už majú prebiehať. 

Spoločnosť MVM je najväčším štátom vlastneným podnikom v Maďarsku. V skupine MOL vlastní vláda takmer štvrtinový podiel akcií.

Šéf Enelu dnes pre agentúru Reuters povedal, že o Slovenské elektrárne majú nateraz záujem traja investori. Konkrétne mená neuviedol. „Doteraz sme dostali tri ponuky, ale ďalšie môžu pribudnúť, keďže konečný termín na prijímanie žiadostí sme nestanovili,“ vyhlásil generálny riaditeľ Francesco Starace.

Špekulácia o ruskom prepojení

Podľa zistení maďarského portálu 444.hu existuje v Európskej komisii znepokojenie, že niektorí záujemcovia o kúpu akcií Enelu v skutočnosti rokujú v ruskom záujme. Portál upozorňuje na fakt, že energetické vzťahy medzi Maďarskom a Ruskom sa za posledný rok a pol výrazne prehĺbili.

Rosatom sa bude napríklad podieľať na rozšírení jadrovej elektrárne v Pakši. Štátna MVM zase vytvorila spoločný podnik s Gazpromom, ktorý má vybudovať maďarskú časť plynovodu South Stream. Vláda Viktora Orbána len pred pár dňami prijala zákon, ktorý navzdory nesúhlasu Bruselu, urýchli výstavbu tohto plynovodu.

Ak by štátna MVM získala kontrolný podiel v Slovenských elektrárňach, takáto akvizícia by výrazne zaťažila maďarský rozpočet, upozorňuje portál 444.hu.

Váhajúci ČEZ a "mochovecké" bremeno

Jedným z prvých záujemcov o vstup do Slovenských elektrární bola česká skupina ČEZ. Šéf spoločnosti Daniel Beneš ale nedávno vyhlásil, že kým nebude mať k dispozícii dôkladnú analýzu projektu dostavby atómovej elektrárne Mochovce, ČEZ ponuku pravdepodobne nepodá. „Nemyslím si, že by bolo rozumné pre ČEZ kúpiť celý podiel Enelu v Slovenských elektrárňach,“ povedal pre agentúru Bloomberg.

Vzhľadom na technológiu reaktorov by podľa Beneša dávalo z obchodného hľadiska zmysel, aby sa na projekte v Mochovciach podieľala ruská štátna spoločnosť Rosatom, keďže je v najlepšej pozícii pre vyhodnotenie rizík. Otvorenou otázkou ale zostáva či by ich účasť bola momentálne „politicky uskutočniteľná“. 

Rusmi vlastnená Sberbank Slovensko poskytla v júni Slovenským elektrárňam megaúver vo výške 870 mil. eur. Tento krok bol mnohými analytikmi interpretovaný ako príprava na to, že v prípade predaja elektrární by potenciálny kupec mohol pochádzať z Ruska. Nový veriteľ má právo vyjadriť sa k zásadným zmenám v spoločnosti,  vrátane zmeny akcionárov.

V ďalších mesiacoch sa ale vzťahy medzi Ruskom a EÚ zhoršovali, a tým aj politická priechodnosť predaja Slovenských elektrární do vlastníctva subjektu, ktorý pochádza z Ruska.

Zamiešať kartami môže aj štát

Slovenská republika, ktorá vlastní menšinový podiel 34 %, má predkupné právo na zvyšok akcií. Vo vládnych kruhoch sa začalo nahlas uvažovať o tom, že štát by mohol kúpiť minimálne 17 % akcií a získať tak kontrolný podiel, ako aj o vytvorení štátneho energetického holdingu. Podľa ministra hospodárstva je pre navýšenie štátneho podielu najlepší čas. Definitívne rozhodnutie ale zatiaľ nepadlo. „Nechajte nám ešte čas na posúdenie,” povedal Pavol Pavlis, ktorý minulý týždeň osobne navštívil AE Mochovce. 

V súvislosti so vstupom do Slovenských elektrární sa špekulovalo aj o Energetickom a průmyslovom holdingu (EPH) alebo čínskej CNNC.

Prvé nezáväzné ponuky očakáva Enel do polovice novembra. Šéf Slovenských elektrární Luca D' Agnese nevylúčil ani možnosť, že Taliani nakoniec svoj podiel v elektrárňach  nepredajú. „Aj taká možnosť existuje. Ak obdržíme ponuky, ktoré nebudeme považovať za vhodné, Enel nebude predávať,” skonštatoval pred týždňom na stavenisku v Mochovciach.

Hodnota SE a rastúci dlh Enelu

Taliani ovládli najväčšieho slovenského výrobcu elektriny v roku 2006. Za kontrolný podiel v Slovenských elektrárňach v tom čase zaplatili 840 miliónov eur.

Otázkou zostáva, aká je súčasná hodnota spoločnosti. Podľa talianskej tlače sa môže pohybovať od 3 do 4,5 mld. eur. Časť analytikov zo Slovenska  ale poukazuje na to, že vzhľadom k nedokončeným blokom 3. a 4. v Mochovciach, ktorých termín spustenia do prevádzky sa predlžuje a rozpočet projektu navršuje, je hodnota akcií minimálna.

Skupina Enel je dnes najviac zadlženou energetickou spoločnosťou v Európe. Predaj 66 % akcií Slovenských elektrární je súčasťou ozdravného plánu predaja majetku v celkovej hodnote 4,4 mld. eur. Na predaj sú taktiež aktíva vo výrobe a distribúcii elektriny v Rumunsku. Cieľom je znížiť celkový dlh talianskej skupiny na zhruba 37 mld. eur.

© energia.sk