ÚRSO hľadá podpredsedov, prihlásili sa traja

V stredu sa uskutoční výberové konanie na dvoch podpredsedov regulačného úradu. Členovia komisie si budú môcť vyberať spomedzi iba trojice prihlásených kandidátov.

 

V novej organizačnej štruktúre Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) ostávajú dve neobsadené miesta podpredsedov. Nový šéf ÚRSO má zákonnú povinnosť vybrať kandidátov na tento post o 90 dní od svojho vymenovania. Ľubomír Jahnátek sa koncom augusta rozhodol vyhlásiť výberové konanie.

Záujemcovia mohli poslať prihlášku s požadovanými dokumentmi do piatku. „Do aktuálneho výberového konania, ktoré ide nad rámec povinností určených zákonom, sa k dnešnému dňu prihlásili traja uchádzači, pričom sa prihliada na fakt, že prihlášky môžu byť doručené poštou ešte aj počas dnešného dňa - pondelka, 11. septembra 2017,“ uviedol pre náš portál Radoslav Igaz, hovorca ÚRSO. Konkrétne mená prihlásených kandidátov nám však Igaz neprezradil.

Hovorca regulátora zároveň informoval, že v utorok sa uskutoční formálna kontrola požadovaných dokumentov formou otvorenia obálok. Očakávané výberové konanie bude v stredu v sídle ÚRSO na Bajkalskej ulici v Bratislave.

Rozhodne komisia

Kandidátov na podpredsedov ÚRSO bude posudzovať špeciálna komisia. Jej členmi sú okrem ÚRSO a Ministerstva hospodárstva SR takisto zástupcovia Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR, Republikovej únie zamestnávateľov, Klubu 500 a Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS).

Rovnaký postup, kedy komisia v identickom zložení rozhodovala o víťaznom kandidátovi, sa uplatnil aj pri výbere súčasného šéfa ÚRSO. V ďalšom kroku musí dvojicu úspešných kandidátov na post predsedov ÚRSO schváliť kabinet.

Reorganizácia úradu

Podľa našich informácií sa v energetických kuloároch špekuluje aj o tom, že posty podpredsedov majú zastávať kandidáti s politickým pozadím. Keďže Jahnátek je spojený s najsilnejšou vládnou stranou, pod drobnohľadom bude spriaznenosť nových podpredsedov s ďalšími dvomi koaličnými stranami.

Od nástupu Jahnátka prechádza ÚRSO reorganizáciou personálnej štruktúry. V auguste sa tiež novým predsedom Regulačnej rady stal Radoslav Naništa.

© energia.sk