Šéf ÚRSO sa vzdáva funkcie

Predseda regulačného úradu dnes premiérovi oznámil, že sa vzdáva funkcie.

Podpredseda ÚRSO Miroslav Čelinský a Jozef Holjenčík (predseda ÚRSO). Foto: energia.sk

Po dnešnom stretnutí s predsedom ÚRSO Robert Fico oznámil, že Jozef Holjenčík sa vzdáva funkcie šéfa ÚRSO. Na čele úradu bol od roku 2007.

Podľa zákona o regulácii sa predseda regulačného úradu môže vzdať funkcie písomným oznámením prezidentovi SR. V čase jeho neprítomnosti, alebo ak nie je vymenovaný, šéfa ÚRSO zastupuje v rozsahu jeho práv a povinností podpredseda úradu okrem presne vymedzených práv a povinností predsedu Regulačnej rady.

Úrad je podľa premiéra naďalej funkčný a očakáva, že ceny energií budú pod kontrolou tak, aby odberatelia neboli poškodení.

Zlomové ceny energií

V centre pozornosti slovenských médií a politikov z koaličného i opozičného spektra sú už niekoľko týždňov ceny elektriny a zemného plynu a tiež postup Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) pri ich schvaľovaní. Mnohým odberateľom sa totiž kvôli presunu väčšej časti distribučných nákladov z variabilnej zložky do fixnej navýšili preddavkové platby.

Po zasiahnutí vlády boli zmenené cenové rozhodnutia vydané pre SPP-Distribúciu a SSE-Distribúciu. Následne sa ale začali množiť sťažnosti aj z regiónu východného Slovenska.

Dnes mal predseda ÚRSO Jozef Holjenčík vysvetľovať svoje konanie poslancom Národnej rady. Namiesto toho sa ale rozhodol stretnúť s premiérom Robertom Ficom, pričom svoju neprítomnosť v NR SR odôvodnil stupňujúcim sa spolitizovaním cien a tým, že národný regulačný úrad má byť nezávislý. Úrad podľa neho venuje maximálnu pozornosť vyváženému postupu pri zaistení dostupných cien pre spotrebiteľov a zaistení platieb pre energetické firmy.

Predseda parlamentu Andrej Danko reagoval, že bol šokovaný bezcitnosťou úradu pri stanovení cien a v súvislosti s neprítomnosťou Jozefa Holjenčíka hovoril o cynizme a bezcharakternosti. Priznal tiež narušené vzťahy medzi koaličnými partnermi.

Snahy o odvolanie aj reformu

Opozičná strana SaS opakovane žiadala prezidenta Andreja Kisku odvolať šéfa ÚRSO z jeho funkcie z dôvodu, že nekoná nezávislo, ale v súlade so želaniami vlády. Taktiež predložili návrhy zákona, ako zreformovať fungovanie regulátora.

Žiadali napríklad striktné oddelenie odvolacieho orgánu a tiež kolektívne predstavenstvo ÚRSO. Kolektívne riadenie národného regulačného úradu nie je v Európe výnimočné. Dvoch výkonných riaditeľov má napríklad rakúsky regulačný úrad E-Control. Taktiež írska Komisia pre energetickú reguláciu CER má na čele až troch komisárov.

© energia.sk