Novým šéfom ÚRSO má byť Ľubomír Jahnátek

Súčasný poslanec parlamentu za stranu SMER-SD Ľubomír Jahnátek, ktorý je zároveň členom výboru pre hospodárske záležitosti, má byť novým predsedom regulačného úradu. Dnes ho vláde odporučila výberová komisia.

Na post predsedu ÚRSO odporučila výberová komisia ministrovi Petrovi Žigovi jednomyseľne prof. Ľubomíra Jahnátka, ktorého navrhla Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení. Minister hospodárstva už oznámil, že toto odporúčanie akceptuje a navrhne na najbližšiu schôdzu vlády schváliť nového predsedu ÚRSO,“ uviedol pre náš portál Maroš Stano, hovorca Ministerstva hospodárstva SR.

Ľubomír Jahnátek pôsobil v rokoch 2006 až 2010 ako minister hospodárstva. V nasledujúcej vláde Roberta Fica (2012-2016) získal funkciu ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

V poslednej dobe často komentoval dianie v energetike vrátane kauzy cien energií, ktorá sa prevalila začiatkom tohto roka. K tejto téme sa vtedy vyjadril aj pre náš portál. Distribučné firmy podľa neho využili pochybenia úradu, ktorý minulý rok nezohľadnil výhrady ministerstva hospodárstva k cenovej vyhláške.  

Jahnátek tiež vlani stál po boku ministra hospodárstva Petra Žigu, keď vysvetľoval prečo došlo k obnoveniu výroby na odstavenom bloku tepelnej elektrárne v Novákoch.

V minulosti pôsobil na výkonných a kontrolných pozíciách vo viacerých firmách, ktoré podnikajú v chemickom priemyslu. Do roku 1992 až do roku 2005 šéfoval spoločnosti Plastika Nitra.

Medzi kandidátmi, ktorí sa prihlásili do výberového konania, boli podľa našich informácií aj Ľubomír Blaško, ktorý v minulosti pôsobil v rámci SPP, Jozef Legény, zo skúsenosťami napríklad z Veolie, aj súčasný zastupujúci predseda ÚRSO Miroslav Čelinský.

Podľa novelizovaného zákona o regulácii, ktorý sa dnes stal účinným, Jahnátka do funkcie oficiálne vymenuje vláda. Najbližšie rokovanie bude budúci utorok 4. júla.

© energia.sk