Nezavrieť Vojany sa oplatilo, mrazy naštartovali oba bloky

Elektrárňam Vojany sa cez zimu darilo. Extrémne studené počasie a súhra ďalších faktorov spôsobili, že začiatkom tohto roka zarábal prevádzkovateľ na oboch blokoch na komerčnej báze.

Nie je tomu tak dávno, čo Elektrárne Vojany bojovali o holú existenciu. Slovenské elektrárne bili na poplach a upozorňovali na neekonomickosť ich prevádzky. Ku koncu vlaňajška sa aj za účasti štátu, Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) a Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy (SEPS) rozhodlo, že výroba bude pokračovať aj v tomto roku. Oplatilo sa.

Už v poslednom kvartáli roku 2016 vystrelili ceny silovej elektriny prudko nahor a dosiahli rekordné úrovne za posledné roky. Okrem mrazov, ktoré zasiahli celú Európu, k tomu prispel aj výpadok produkcie jadrových zdrojov vo Francúzsku, slabší hydroenergetický potenciál, ale aj bezveterné počasie na severe kontinentu. Logicky tým vzrástol dopyt po elektrine, pričom ceny na veľkoobchodných trhoch v istých prípadoch atakovali 100 eur/MWh.

Z takejto súhry okolností mohli profitovať Slovenské elektrárne, a to v januári tohto roka. Výroba v ich zdrojoch išla v januári na maximum, v Elektrárňach Vojany boli nasadené obidva bloky na komerčnej báze. „Odkedy pôsobím v SE, takýto stav sme ešte nezažili a keby mi niekto povedal minulý rok, neveril by som,uviedol Branislav Strýček, riaditeľ úseku obchodu, regulácie a optimalizácie výroby.

V minulom roku bol jeden blok v prevádzke prakticky nepretržite počas celého roka. Výnimkou boli iba veľkonočné sviatky, kedy sa uskutočnila plánovaná odstávka závodu EVO 1.

Údaje európskeho združenia ENTSO-E potvrdzujú, že od 16. do 28. januára šli oba bloky naraz a v niektoré hodiny aj na plný výkon. Následne si dal jednodennú prestávku 5. blok. Ďalších päť dní opäť vyrábali elektrinu v tandeme. Potom sa už opäť pár dní striedali, drvivú väčšinu februára bol však v prevádzke opäť len 5. blok.

Ako sa ceny elektriny na trhoch vyvinú v aktuálnom roku je otázne. Vedenie elektrárne preto hľadá ďalšie spôsoby, ako optimalizovať výrobu. „Tento rok plánujeme pokračovať v rozširovaní regulačných rozsahov našich blokov a to sekundárnej a prípadne na bloku č. 6 aj primárnej regulácie. Ďalej sa chceme zamerať na optimalizáciu spotreby plynu, pokračovať v optimalizácii výrobných aj údržbárskych procesov a čaká nás po štyroch rokoch aj bežná oprava bloku č. 5,“ poznamenal šéf závodu Ondrej Marcinčák pre interný časopis.

Elektrárne Vojany sú poskytovateľom podporných služieb prenosovej a elektrizačnej sústave. Poskytujú primárnu, sekundárnu a terciárnu reguláciu.

Závod pozostáva z 2 energetických výrobní: Elektrárne Vojany I (4x110 MW) a Elektrárne Vojany II (4x110 MW). V súčasnosti vyrábajú elektrinu iba piaty a šiesty blok EVO 1, ktoré využívajú efektívnu fluidnú technológiu spaľovania.

Palivovú základňu EVO 1 tvorí čierne poloantracitové uhlie z Ukrajiny. Od roku 2009 pribudla možnosť spoluspaľovať drevnú štiepku. Fluidné kotle sú  po úspešných testoch schopné vyrábať aj elektrinu z biologicky rozložiteľného odpadu. V roku 2016 dodali Vojany do siete celkom 431 GWh elektriny.

© energia.sk

Komunikační partneri

Odborní partneri