Na južnom Slovensku vyčíňajú energetickí podvodníci

Nekalé praktiky sa nepodarilo vytesniť ani vďaka lepšej osvete a vysokým pokutám zo strany regulátora. Takzvaní energetickí šmejdi sa zameriavajú najmä na starších ľudí, predstavia sa im pod falošnou identitou a bez ich vedomia sa im snažia vnútiť zmluvu s novým dodávateľom. Podobné prípady sa nedávno stali v Šahách na juhu Slovenska.

Zavádzaniu zo strany podomových predajcov energií u nás zdá sa stále neodzvonilo. Náš portál má k dispozícii svedectvo čitateľky z mesta Šahy, kde v uplynulých týždňoch operovali podvodníci, ktorí sa vydávali za pracovníkov spoločnosti ZSE. Od ľudí žiadali minuloročné vyúčtovanie s cieľom poľahky získať čísla ich odberných miest. Osloveným odberateľom sa však v skutočnosti snažili podsunúť zmluvy s novým dodávateľom.

Po Šahách chodia traja páni, klopú na dvere bytov a presviedčajú ľudí, že sú zo ZSE,“ opisuje svoj zážitok čitateľka. Od zákazníkov žiadajú vlaňajšie vyúčtovanie s tým, že firma nedávno zmenila majiteľa. „Kým vraj tieto údaje neposkytneme, nedostaneme tohtoročné vyúčtovanie za elektrinu,“ doplnila.

ÚRSO: Podnetov od ľudí je stále viac

Ide o jednu z najčastejších, ale zďaleka nie jedinú manipulačnú techniku. Pred podobným správaním obchodníkov na jar varoval taktiež Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).

V tomto roku sa s podnetom na regulátora obrátilo zatiaľ 305 spotrebiteľov, najviac z nich sa týkalo firmy Slovakia Energy. ÚRSO preto voči nej začal kontrolu, ktorá sa ukončila v polovici júna. „O jej výsledku bude úrad informovať až po ukončení celého procesu, nakoľko musíme rešpektovať právo na odvolanie,“ uviedol pre náš portál hovorca úradu Radoslav Igaz.

Podomový predaj: Ako sa nepopáliť?

Aby ste sa pri návšteve podomového predajcu nepopálili, vždy si overte jeho totožnosť. Požiadajte ho preto, aby sa legitimoval, prípadne môžete zavolať na telefonickú linku dodávateľskej spoločnosti, ktorú obchodník zastupuje. Predovšetkým si však nechajte dostatok času na rozmyslenie a dodávateľa zmeňte len na základe dôkladného zváženia.

Ak ste už zmluvu podpísali a máte pochybnosti o jej výhodnosti, pamätajte, že zo zákona máte právo ju bezplatne a bez udania akéhokoľvek dôvodu vypovedať do štrnástich dní.

Od liberalizácie trhu väčšina dodávateľov služby podomových obchodníkov outsourcovala na externé firmy, predovšetkým kvôli nákladom. Neférový prístup niektorých z nich pred niekoľkými rokmi však výrazne naštrbil dôveru verejnosti v tento obchodný kanál. Hoci kultúra podomového predaja sa odvtedy skôr zvyšuje, mnoho spoločností od tejto obchodnej formy upúšťa.

Na Slovensku existuje Združenie dodávateľov energií (ZDE). Členmi sú dodávatelia elektriny a plynu, ktorí súhlasili s dodržiavaním etického kódexu. Ten hovorí aj o tom, že člen ZDE koná transparentne, nepoužíva nekalé praktiky podnikania a dodržiava zásady poctivej hospodárskej súťaže. Zdrží sa tiež konania, ktoré môže v komunikácii so spotrebiteľom vzbudzovať zameniteľnosť člena s iným účastníkom trhu.

© energia.sk