Dĺžka praxe pre šéfa ÚRSO je prísna, pripustil štátny tajomník

Novela zákona o regulácii prinesie aj upravené kritériá pre voľbu nového šéfa ÚRSO. Podľa súčasných pravidiel musí mať kandidát na tento post odbornú prax v energetike minimálne desať rokov. Štátny tajomník rezortu hospodárstva Vojtech Ferencz pripustil, že táto podmienka je dnes nastavená príliš tvrdo. Legislatívny návrh bude hotový v priebehu najbližších týždňov.


Štátny tajomník MH SR Vojtech Ferencz. Foto: TASR/Martin Baumann

Ministerstvo hospodárstva SR momentálne finišuje s prípravou novely zákona o regulácii. „Máme rôzne alternatívy na stole. Študujeme, ktorá z nich by bola najlepšia. Chceme to urobiť tak, aby sa neopakovalo to, čo nastalo minulú jeseň s vyhláškami ÚRSO,“ povedal v stredu štátny tajomník Vojtech Ferencz.

Z predchádzajúcich vyjadrení ministra hospodárstva Petra Žigu je zrejmé, že štruktúra Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) sa zmení. Oddeliť by sa mala funkcia predsedu ÚRSO a Regulačnej rady. Spomínalo sa posilnenie úlohy podpredsedu úradu, ktorý by krížovo podpisoval rozhodnutia predsedu či dokonca vstupovanie vlády do cenových konaní.

Kritériá pre šéfa ÚRSO čaká revízia

S hľadaním nástupcu Jozefa Holjenčíka sa skloňuje aj úprava kritérií pre voľbu nového šéfa ÚRSO. Podľa tých súčasných musí mať vhodný kandidát odbornú prax v energetike aspoň desať rokov alebo sedem rokov pri ukončenom treťom stupni vysokoškolského štúdia, z toho päť rokov v riadiacej funkcii.

Na náročnosť podmienok okrem Žigu upozorňoval aj premiér Robert Fico. O dĺžke odbornej praxe, ktorá je nevyhnutná k výkonu funkciu predsedu ÚRSO, zapochyboval aj štátny tajomník MH SR. „Nie som odborník, aby som toto posúdil, ale možno to bolo až príliš tvrdo nastavené,“ poznamenal Ferencz.

Pôvodne sa počítalo s tým, že novelu zákon o regulácie z dielne ministerstva hospodárstva sa podarí predložiť na prvú marcovú schôdzu NR SR a prijme sa v skrátenom legislatívnom konaní. Dnes je už jasné, že to ešte chvíľu potrvá. „Osobne predpokladám dva či tri týždne, maximálne jeden mesiac,“ doplnil.

Odkedy sa Jozef Holjenčík vzdal funkcie, na verejnosti sa objavilo viacero mien kandidátov na post šéfa ÚRSO. Naposledy portál venergetike pasoval na tento post bývalého šéfa SIS Jána Valka, ktorý bol tri roky šéfom štátnej spoločnosti JAVYS „Neviem sa k tomu vyjadriť. To je mimo mojej kompetencie.“ 

Expert alebo krízový manažér?

Podľa analytika Ondreja Mateja z Inštitútu pre dopravu a hospodárstva by mal byť na čele regulačného úradu odborník a nie stranícky nominant. „Preto je dôležité, aby spĺňanie odborných požiadaviek kandidátov a ich konkrétna prax v energetike boli jasne dokumentované. Veľmi dôležité je i to, aby predseda rady a úradu boli akceptovaní odbornou verejnosťou a po nastúpení do úradu začali intenzívne komunikovať, transparentne a včas predkladať zámery úradu a nezávisle konať,“ skonštatoval v rozhovore pre náš portál.

Otvorený list podnikateľov v energetike k vymenovaniu nového šéfa ÚRSO nedávno zverejnila Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI).

© energia.sk