Bojnice žili elektromobilitou

V sobotu sa v Bojniciach zišli nadšenci elektromobility. Vyvrcholením podujatia eZraz bola doposiaľ najväčšia prehliadka elektrických vozidiel idúcich v jednej kolóne na Slovensku.

V priekope Bojnického zámku mali návštevníci možnosť vidieť takmer všetky zásadné vozidlá s elektrickým pohonom, ktoré sú dnes dostupné na trhu. Najväčšiu pozornosť pútal prémiový Model S od americkej automobilky Tesla Motors, luxusné BMW i8, aktuálne sa už nevyrábajúci Fisker Karma, ale aj cenovo dostupnejšie modely ako napríklad  Volskwagen e-Golf, elektrická Kia Soul alebo Audi A3 eTron. Fakt, že e-mobilita nie je revolučná novinka, dokumentoval najstarší účastník eZrazu - Detroit Electric z roku 1917 zo zbierky slovenského majiteľa.

Vyvrcholením 2. ročníka eZrazu bola ekoParáda. „Tá vyrazila z Bojníc, prešla do Prievidze, kde pozdravila účastníkov tamojšieho Baníckeho jarmoku a vrátila sa do Bojníc,“ skonštatoval Stanislav Kurek z Tesla Club Slovensko. V rámci nej sa podarilo prekonať minuloročný rekord z Vysokých Tatier, počet áut na elektrinu idúcich v jednej kolóne dosiahol číslo 43.


Na eZraz do Bojníc dorazil aj expert z Nemecka - Stephan Hell z RWE Effizienz (pri nabíjačke)

Organizátorom sa podarilo na podujatie dotiahnuť špičkových odborníkov nielen zo Slovenska. Záujemcov z radov verejnosti venovali tri workshopy, ktoré sa venovali problematike inteligentného nabíjania, cestovaniu elektroautami, ako aj starostlivosti o batérie. K dispozícii boli neskôr aj testovacie jazdy.

Súčasťou eZrazu bolo tiež podpísanie Memoranda o spolupráci pre rozvoj elektromobility medzi mestom Bojnice, spoločnosťou Východoslovenská  energetika (VSE) a Slovenskou asociáciou pre elektromobilitu (SEVA).

Na snímke zľava: Peter Badík (SEVA),František Tám (primátor Bojníc) a Thomas Hejcman (VSE)

Krátko po podpise bola uvedená do prevádzky prvá nabíjacia stanica pre elektromobily v Bojniciach. Nabíjačka od VSE sa nachádza pred Hotelom pod Zámkom a je bezplatne dostupná pre všetkých záujemcov. „Iniciatívu v Bojniciach vnímame ako prelomový bod. Ide o jedno z prvých miest, kde sa podarilo spojiť úsilie súkromného sektora a samosprávy,“ uviedol Thomas Hejcman, generálny riaditeľ Skupiny VSE. Vedenie hotela považuje nový nabíjací bod za konkurenčnú výhodu. „Zriadenie nabíjacej stanice vnímame ako krok vpred v rozvoji našich služieb poskytovaných pre verejnosť,“ doplnila Monika Valková, riaditeľka Hotela pod Zámkom.

Nabíjačka v Bojniciach pribudne na interaktívnu mapu verejných nabíjacích staníc na Slovensku, ktorú sú dostupné na webe www.kdenabijat.sk. Motoristi tam nájdu aktualizované informácie, rozdelené podľa typu nabíjania a nabíjacieho štandardu.

Podujatiu predchádzala v piatok podvečer odborná konferencia "Je elektromobilita len módny trend?". Diskutovalo na nej niekoľko desiatok expertov z automobilového priemyslu, energetických firiem, ale finančného sektora a samosprávy. „Je čas, aby sa začali realizovať opatrenia zo Stratégie rozvoja elektromobility v SR. Na ťahu je preto štátna správa a samosprávy,“ povedal šéf SEVA Peter Badík na margo dokumentu, ktorý nedávno prijala Vláda SR.

© energia.sk
Foto: Skupina VSE