Nemeckí odberatelia zaplatili vlani za "zelený prúd" vyše 20 mld. eur

Nemeckí spotrebitelia zaplatili vlani za zelenú elektrickú energiu jej výrobcom prvýkrát viac ako 20 miliárd eur, informuje nemecký ekonomický portál TheEpochTime. Domácnosti sa na sume podieľali vyše 17 mld. eur. Ich podiel na financovaní investícií do obnoviteľných zdrojov energie v krajine je podľa zákona o obnoviteľných energetických zdrojoch podstatne vyšší než priemyselných podnikov.

Vláda kancelárky Angely Merkelovej nerovnomerné zaťaženie domácností a výrobného sektora odôvodňuje nevyhnutnosťou udržať medzinárodnú konkurencieschopnosť ekonomiky.

Trhová hodnota elektrickej energie by v prípade jej predaja na energetickej burze priniesla výrobcom len 2,9 mld. eur. Čísla sa získali z najnovšieho prehľadu štyroch nemeckých prevádzkovateľov elektrizačných sietí.

Spolková vláda v roku 2011 po katastrofe japonskej elektrárne vo Fukušime rozhodla o postupnom odstavení všetkých 17 jadrových blokov v krajine. Prvých sedem najstarších odpojili od siete už predvlani. Posledný blok má prísť na rad v roku 2022.

Internetový portál Hlas Ruska priniesol koncom decembra správu, že nový japonský premiér Šinzó Abe navštívil jadrovú elektráreň Fukušima 1. Vyhlásil, že demontážne práce sú začiatkom jej rozsiahlej rekonštrukcie.

Po havárii v marci 2011 japonská vláda rozhodla, že sa krajina vzdá využívania jadrovej energie. Nová vláda s tým nesúhlasí a oznámila, že pripravuje prehodnotenie záverov predošlého kabinetu.

Zdroj: TASR

Ďalšie tlačové správy


Odborní partneri